نقشه برداری و شرح وظایف آن چیست ؟

نقشه برداری
نقشه برداری

نقشه­ برداری که امروزه گهگاه با نام ژئوماتیک از آن یاد می­شود، عبارتست از علم، هنر و فن‌آوری تعیین موقعیت نسبی نقاط واقع بر روی سطح، بالا و پایین سطح زمین؛ اما در یک مفهوم کلی­ تر نقشه ­برداری (ژئوماتیک) در برگیرنده تمامی روش­های اندازه ­گیری و جمع ­آوری اطلاعات راجع به سطح فیزیکی زمین و محیط اطراف، پردازش این اطلاعات و تهیه محصولاتی متنوع و درنهایت تحویل آن‌ها به مشتریان گوناگون این محصولات است. نقشه‌برداری از این جهت که پایه و نقطه آغاز در فرایند نیل به مسیر تمدن و شهرنشینی می باشد در تاریخ زندگی بشر همواره مورد توجه بوده است. ابتدایی ­ترین کاربرد نقشه ­برداری در اندازه­ گیری و مشخص نمودن سرحدات و مرزهای املاک بوده است. باگذشت سال‌ها و یا افزایش نیاز به نقشه ­های گوناگون و سایر اطلاعات مرتبط به آن این اهمیت به‌طور پیوسته افزایش‌یافته است.

امروزه اندازه­ گیری و نظارت بر محیط اطراف با افزایش جمعیت، افزایش بهای زمین، تحلیل منابع طبیعی و تأثیر فعالیت­های بشری بر کیفیت زمین و آب‌وهوا از مسائل کاملاً حیاتی در هر کشوری است. هم‌اکنون نقشه­ برداران خبره با استفاده از فن­آوری­های پیشرفته زمینی، هوایی و ماهواره­ای و همچنین نرم ­افزارهای کامپیوتری به‌منظور پردازش اطلاعات به‌خوبی قادر به اندازه ­گیری و نظارت زمین و منابع طبیعی آن می­ باشند. در هیچ زمانی دسترسی به چنین حجم وسیعی از اطلاعات جهت ارزیابی­ های گوناگون مرتبط با زمین و محیط اطراف ما ممکن نبوده است.

“A surveyor is a professional person with the academic qualifications and technical expertise to conduct one, or more, of the following activities;
• To determine, measure and represent the land, three-dimensional objects, point-fields, and trajectories;
• To assemble and interpret land and geographically related information;
• To use that information for the planning and efficient administration of the land, the sea and any structures thereon; and• To conduct research into the above practices and to develop them

با در نظر گرفتن نیاز و اهمیت فزاینده به در دست داشتن این اطلاعات از طریق نقشه ­برداری فدراسیون بین­ المللی نقشه ­برداری تعریف زیر را ارائه نموده است:

شرح وظایف نقشه برداری

وظایف حرفه­ای یک نقشه ­بردار ممکن است شامل یک یا چند وظیفه ذکرشده در ذیل باشد که بر بالای سطح، روی سطح و یا زیر سطح زمین یا دریا و یا حتی در ترکیب با سایر حرفه­ ها صورت گیرد.

 1. تعیین اندازه و شکل زمین و اندازه ­گیری تمامی داده­ های مورد نیاز برای تعیین اندازه، موقعیت، شکل و منحنی­ های تراز هر بخش از سطح زمین و نظارت بر هرگونه تغییر در آن.
 2. تعیین موقعیت اشیاء در محیط، سازه ­ها و فعالیت­های مهندسی بر بالای سطح، روی سطح و زیر سطح زمین.
 3. توسعه، تست و کالیبراسیون سنسورها، دستگاه‌ها و سیستم­ ها در جهت دست یافتن به اهداف فوق و سایر اهداف نقشه­ برداری.
 4. جمع­آوری و استفاده از اطلاعات مکانی از طریق تصویربرداری برد کوتاه، هوایی و ماهواره­ای و اتوماتیک سازی این مراحل.
 5. تعیین موقعیت مرزهای عمومی و خصوصی زمین شامل مرزهای ملی و بین­ المللی و ثبت این زمین­ها به همراه مالکیت آن‌ها.
 6. طراحی، استقرار و مدیریت سیستم­های اطلاعات مکانی و جمع­ آوری، ذخیره ­سازی، آنالیز، مدیریت، نمایش و منتشر نمودن داده­ها.
 7. تجزیه‌وتحلیل، تفسیر و تلفیق اشیاء موجود در محیط و پدیده موردنظر در GIS، شامل بصری سازی و برقراری ارتباط بین داده ­های موجود در نقشه ­ها، مدل‌ها و دستگاه­های رقومی سیار.
 8. مطالعه محیط طبیعی و اجتماعی، اندازه‌گیری‌های منابع زمینی و دریایی و استفاده از این داده­ها در تهیه طرح­های توسعه شهری، روستایی و منطقه­ای.
 9. طراحی، توسعه و ترمیم املاک زمین­های شهری و روستایی.
 10. ارزش ­گذاری و مدیریت املاک زمین­ های شهری و روستایی.
 11. طراحی، اندازه ­گیری و مدیریت فعالیت­ های عمرانی و همچنین برآورد هزینه مربوط به این فعالیت ­ها.

نقشه ­برداران در فعالیت­ های توسع عمرانی در هر پروژه، درگیر جنبه ­های قانونی، اقتصادی، محیط زیستی و اجتماعی نیز قرار خواهند گرفت. وسعت و تنوع عمل نقشه­ برداری (ژئوماتیک) و همچنین اهمیت آن در توسعه شهرنشینی به‌سادگی از تعاریف فوق مشخص می­شود.

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *